mistiq
|
04.11.2007. - 21:47:27
Normāls manuprāt nav vis kāds konkrēts šablons, bet gan drīzāk "apgabals", robežas, kuru ietvaros cilvēks vēl tiek uzskatīts par adekvātu un normālu. Šāds jēdziens nekādā ziņā nav pretrunā ar pieņēmumu, ka katrs cilvēks ir unikāls, jo šo "normālo" robežu ietvaros var būt n-tais skaits variāciju, dažādu kombināciju un īpašību. Liberālā sabiedrība šāds "normas" jēdziens ir pietiekoši plašs, neradot nekādas īpašas barjeras indivīda iekšējai izaugsmei un pašaizpausmei un nekādā mērā neliekot viņam pakļauties šabloniem vai stereotipiem.
Savukārt normu noliegšana būtu absolūti bezatbildīga un anarhistiska pieeja, kas novestu pie nekontrolējamām cilvēka dabas izpausmēm un domāju mēs visi esam vienisprātis, ka cilvēx savā būtībā vairāk vai mazāk bet tomēr ir dzīvnieks un, ja emocijas un ķermeni nepakļaut saprātam, tad šāds indivīds ir kaitīgs sev un sabiedrībai. Normas jēdziens ir vajadzīgs tajā gadījumā, ja notikusi sistēmas kļūda paša cilvēka saprtātā un viņš pats vairs nespēj uztvert sevis darīto objektīvi un izvērtēt tā sekas.
Cita lieta - ja ar normas jēdzienu sāk manipulēt un locīt to kādai sabiedrības grupai izdevīgā gaismā, tad, protams, šāda norma zaudē jēgu un par "nenormāliem" cilvēkiem var kļūt pavisam normāli indivīdi pēc vispārcilvēciskiem kritērijiem.
Savukārt runājot par mākslu - tai jābūt neikdienišķai, neparastai, uzmanību piesaistošai, izgaismojot tādus cilvēka būtības un dzīves aspektus, kuri lielākoties paliek nepamanīti vai neizskaidroti. Bet tas ir tikai mans viedoklis. Pāri "normai" manā skatījumā mākslai gan nav jāsniedzas, jo tad, piemēram, skulptūras no cilvēku līķiem vai gleznas ar asinīm tiks uzskatītas par mākslu, kas manuprāt nav pieņemami.