janisl202
|
2011.07.28. - 03:36:31
Jaunumi tehnoloģijās sāka justies jau pirms 5 gadiem, kad ieliku videomaģī kaseti un tas nereaģēja ne uz vienu pogu un nācās to atvienot no barības un pievienot atpakaļ, lai ko varētu izdarīt, atšķirībā no vecajiem lampu maģiem, kurus nekad mūžā negadījās redzēt nokārtus. Ak jā - tagad ir ierīces, kas ieraksta nevis kasetēs bet cietajos diskos, bet ak vai - ja signāls kaut mazliet neatbilst standartam - nekas, atskaitot uzrakstu, ka ierakstīt, nav iespējams - neierakstīsies, ne tā, kā pirms 10 gadiem ražotai video ievades kartei, kas varēja pat krietni nodrellētu VHS kaseti paņemt, par spīti galīgi šķībam sinhro un visām iespējamām nobīdēm. Diemžēl, bet video avoti vienmēr nav ideāli un gan personīgie gan TV arhīvi ir pilni ar analogām kasetēm un arī diskos ierakstītais mūžīgi nelasās perfekti.
Otrais jaunums bija ar veļasmašīnu, kurai noraustījās strāva ūdens iepumpēšanas brīdī atšķirībā no kādreizējiem mehāniskajiem variantiem - mašīna aizmirsa visu, kas bija darīts, izrādījās arī ka jēdziens inicializācija arī tai bija svešs un kaut elektrība atjaunojās - ūdens turpināja tecēt iekšā - jā - kad līmenis palika kritisks - ieslēdzās avārijas sistēma, kas nevis aizvēra ūdens padevi, bet gan sāka pumpēt ārā ūdeni, kas visu laiku pildījās no jauna un programma arī nebija iekustināma tālāk, jo avārijas režīmā mašīna nepieņēma komandas - labi, ka es kā programmētājs to piemānīju, aizgriežot ūdens krānu uz mašīnu, uzliekot programmu un atgriežot krānu, kad mašīna mēģināja ūdeni paņemt - pēc tam, jau viss notika kā jābūt.
Trešais jaunums ir tāds, ka televīziju tiešraides vairs nav tiešraides, jo digitalizācijas rezultātā aizķere ir par 5 - 10 sekundēm, līdz ar to cilvēki Jaunajā gadā šauj šampanieti novēloti - to pat nevar nokoriģēt, jo digitālajām sistēmām nevar prognozēt, cik liela tām būs aizture, vienmēr ir no līdz kaut kādam laikam. Ja signāls pārraides sistēmā kaut kur noraustas uz īsu brīdi (zem sekundes) - skatītājs skatīsies uz sastingušu bildi 5 sekundes, jo krutās digitālās sistēmas nevarēs to uzreiz sagremot, ka kaut kur kontakts bija sācis zust, vai kādam relejam trāpīja vēja nests koka zars...
Par datoriem arī ir jaunumi - uz mana pirmā datora bija DOS, vienīgā reize, kad tas nokārās bija, kad es programmējot ekspirimentēju ar mašīnkodu un kļūdījos aprēķinos, ne reizi tā operētājsistēma nebija jāpārinstalē, mūsdienu esošās operētājsistēmas kā zināms nemēdz nodzīvot diez ko ilgāk par 3 gadiem, jo ir radītas reģistru datubāzes, kas ir pilnas ar mēsliem, kuru īpatsvars aug, līdz sasniedz kritisko apmēru, kad dators netiek ar to galā un pastrādāt vairs nav iespējams, DOS visa konfigurācija bija divos mazos failos, ko 5 minūtēs varēja pārlasīt un pamanīt jebkādu kļūdu vai ļaunprātīgu programmu darbu - tagad droši vien pats Bils nesaprastu kas noticis, buroties pa to kaudzi. Procesori DOS laikos bija tikai zem 100Mhz frekvences, bet toties visu to jaudu varēja lietotājs paņemt sev, nevis tā kā tagad, ka fona procesi paņem dažkārt pat lielāko daļu procesora jaudas un lietotājam jāgaida, DOS labi darbojās ar 640 kilobaitiem atmiņas, kamēr tagad datoriem gigabaits ir maza atmiņa. Patiesībā ļaunprātīgas programmas tik brīvi var darboties, jo aizņemtā atmiņa ir tik liela, ka to nav diez ko reāli vairs pārskatīt, uzraudzīt, revidēt un atrast tajā neatbilstošo.
Par telefoniem vispār jautri - man ir pāris gadus vecs mobīlais, kamēr viens draugs atnāca padižoties ar savu jauno, kruto telefonu - izrādījās, ka es savu varu ieslēgt 4x ātrāk, kā viņš savu, ātrāk varu pazvanīt un īsziņas uzrakstīt un aizsūtīt, kāda jēga no visa tā vizuālā, ja telefona operētājsistēma ilgi lādējas, lēnu reaģē un karās - savu telefonu es nekad neesmu slēdzis ārā un nekad tas nav uzkāries - tos telefonus gan ir jārestartē dažkārt pat reizi mēnesī.
Kādu es redzu nākotni - tējkannas, kas nokarās un izdedzina galdā caurumu, tualetes podi, kas nokarās un sāk pumpēt ūdeni pretējā virzienā, apkuri, kas ieslēdzas vasarā, jo kaimiņu sīkais pajokojies netā, pārgrieztus pacientus, jo dators, kas vada operāciju, griešanas laikā nokārās, aiz durvīm stāvoši cilvēki, jo aizmirsa vakar obligāti maināmo paroli. Jautājums - vai tiešām viss ir jādigitalizē un vai patiesībā nenotiek degradācija tehnoloģijās uz zinātnes rēķina, vai ātrie procesori, nav noveduši pie sliktiem programmētājiem, kas vairs nerēķina kā paveikt uzdevumus ātrāk un neuztraucas, ka programma kaut kur ieciklējas, jo procesors taču ar to visu tiks galā... un tad, ka lietotājam viss notiks lēnāk un vēl pēc 2 - 3 ieciklētām programmām sistēma nokārsies. Vai tiešām ir vajadzīgs Internets tualetes podam un par santehniku atbildošs sistēmadministrators, jeb modes iespaidā tiek ražoti pilnīgi bezjēdzīgi krāmi, kas izies no modes, aizmirsīsies un tikai aizņems vietu izgāztuvēs.