maikls
|
2007.06.02. - 09:15:03
Skūpstīties ar puisi bijis daudz patīkamāk.
Intervijas laikā Dzintars ir tik pozitīvi noskaņots, tik brīvs, ka šķiet — slēpjas. Izdabūt no viņa pārdzīvojumu par "iznākšanu no skapja" (tā homoseksuāļi sauc savas seksuālās orientācijas atklāšanu) ir grūti. Turklāt viņš ir izbijis žurnālists, rakstījis par ekonomiku Neatkarīgajā un Jaunajā Avīzē, datortehniku žurnālā Next un skaidri jūt, uz ko mērķēju. "Es jūtos labi, kopš esmu pieņēmis sevi, kāds esmu. Ja dzīvo iekšējās pretrunās, sakārtot sevi ir grūti." Dzintars stāsta, ka līdz ar to ir mainījušās daudzas lietas. Savos 26 gados sācis dzīvot citādi, vairāk domāt par sevi. Pārmainījies arī vizuāli — nometa 30 kilogramus, pārgāja uz veģetāro dzīvesveidu, piedomāja pie apģērba. Lai arī Dzintars ir veģetārietis, viņam nav grūti aizbraukt uz laukiem palīgā nokaut cūku. Mamma jau pieradusi, ka uz Rīgu gaļu līdzi neņems, tomēr izmēģina dažādus viltīgus gājienus: "Paņem aknu pastētīti, tā taču nav gaļa."
Pēc gada attiecības ar draugu izjuka. Dzintars pārdzīvoja, raudāja, centās attiecības vēl glābt, taču neizdevās. Pēc laika izdevās izveidot jaunas. Viss būtu bijis labi, taču draugs nevarēja kopīgi iziet sabiedrībā, kautrējās no savas orientācijas. Ar iepriekšējo puisi tā nebija, abi bija skūpstījušies pat uz Kaļķu ielas. Slēpšanās esot raksturīga daudziem gejiem Latvijā, jo īpaši mazpilsētās. Kāds vīrietis no Latvijas mazpilsētas savai ģimenei nevar pateikt, ka viņš ir gejs. Viņš atbrauc uz Rīgu, aiziet uz klubu un jūtas kā cilvēks. "Es viņu saprotu. Mazās pilsētās spiediens ir lielāks, mazāka darbavietas izvēle. Slēpjas ļoti daudzi, arī katoļu mācītāji."
Iziet no skapja ir grūti. To apliecina arī tas, ka filmas Kuprainais kalns nakts seansā kinoteātrī Dzintars ir manījis sejas, kuras redzētas geju portālos. Pa dienu tādu skatu neredzēsi. Par Kupraino kalnu Dzintaram ir piebilstams, ka filma varētu radīt nepareizu priekšstatu par geju attiecībām. Nu neesot tā, ka geji satiekas, piedzeras un pārguļ. Ir skaista un tuva draudzība. "Pirmoreiz filmu skatījos mājās viens un raudāju."
NAVIĢĒT
Visgrūtāk par savu orientāciju bija pateikt vecākiem. Pirmās sarunas par to bija, kad Dzintars atbrauca no komandējuma Sanfrancisko, kur notika pirmās lesbiešu laulības. "Nu, tās sievietes es saprotu, taču vīriešus gan ne," mamma noteica. Otra saruna bija pirms gada. Uz ģimenes draugu pasākumu Tukuma rajonā bija atbraucis arī kāds vīrietis ar savu draugu. Šausmas, šausmas — ciemiņi čukstēja. Pēcāk mamma Dzintaram prasīja, ko par to domā viņš. "Teicu, ka tas ir forši. Viņa prasīja, vai es gadījumā neesot tas. Nu, es teicu, ka jā."
Ar tēvu bijis skarbāk. Viņš uzskatīja, ka gejiem vajag uzkārt kaklā plāksnītes un likt iet pa ielas otru pusi. "Es saprotu, ka vecākiem tas sāp, ka viņi par to negrib runāt." Dzintars kļūst nopietns, izstiepj apakšlūpu un aizdomājas. Labā ziņa esot tā, ka tēvs vairs nelieto vārdu "pidars", bet "gejs". Mamma gan šad tad vēl apvaicājas, kā ar meitenēm. Patlaban Dzintaram drauga nav, viņš dzīvo trīsistabu dzīvoklī ar labu draudzeni. Gluži kā mamma es apjautājos — varbūt tomēr? Dzintars smejas. Viņam patīk skaistas, koptas sievietes. Viņš labprāt dejo ar sievietēm, taču, jūtot, ka sāk knakstīties, ir tiešs. Uz Dzintaru arī nenostrādājot sieviešu autobraucēju centieni sastrēgumā samāties un smaidīt, lai palaiž pa priekšu. Viņš vienkārši tam nepievērš uzmanību.
Kā tas var būt, ka Dzintars nav izjutis diskrimināciju darbavietā? "Jāmāk cilvēkus uztvert," Dzintars paskaidro. Strādājot aģentūrā Rīga 800, kolēģes zīmīgi sačukstējušās. Viena nenoturējusies un teikusi: "Meitenes augšā runā, ka esi gejs." Dzintars pasmējies un teicis: "Nu, lai būtu!" Tobrīd gan viņš vēl nebija to pieņēmis. Kādā citā darbavietā uz jociņiem atbildējis ar smaidu. "Kad kāds cilvēks uzzināja, ka esmu gejs, teica — man kauns, ka ar tevi esmu kopā alu dzēris. Vairs ar viņu nerunāju." Bet ko atbildi, ja kāds atklāti pauž savu fui? "Vai tad tava pasaule sastāv no seksa vien? Homoseksuāli cilvēki ir arī domājoši!" Dzintars sit dūri uz galda tā, ka apgāžas sulas glāze, un spriedze ir kliedēta.
Neatkarīgi no orientācijas Dzintars dara labus darbus. Pirmkārt, mācās izmirstošo lībiešu valodu. Otrkārt, strādā IT kompānijā Tilde par terminologu. Viņš palīdz latviskot datorjomas terminus. Kā Tildes pārstāvis Dzintars Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas Informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas un elektronikas apakškomisijā tiekas ar nozaru speciālistiem un valodniekiem, lai lemtu par jaunvārdiem un piešķirtu tiem oficiālu statusu. Čats pārtop tērzētavā, laptops — klēpjdatorā. "Diskusijas iekarst, uzmet vilnu!" Dzintars stāsta, kā gribējis ieviest vārdu "naviģēt" — pārvietoties izvēlnēs, taču komisija uzskatīja, ka labāk būs "navigēt".