lindaf
|
14.04.2008. - 11:12:48
Diemžēl nevar vienkārši aizbraukt ar prāmi uz Zviedriju un tur reģistrēt savas partnerattiecības, jo Zviedrijas likumdošana, tā pat kā visu citu Eiropas valstu kurās atzīst kaut kāda veida viendzimuma laulības/reģistrāciju likumdošana nosaka, ka vismaz vienam no pāra jābūt tās valsts rezidentam vai pilsonim un šajā valstī jādzīvo. Vienīgais izņēmums pasaulē, cik es zinu, ir Kanāda, kur jebkurš pāris var doties un stāties laulībā. Tomēr arī šāds solis būtu jāapdomā labi, jo Kanāda, savukārt, neļauj šķirties pāriem kas nav Kanādas rezidenti!
Par to, vai viendzimuma pāru reģistrācija/laulība ir likumīga citās valstīs jāskatās pēc attiecīgās valsts. Vienkāršojot ES noteikumus varētu teikt, ka šī savienība ir likumīga visās valstīs, kuras atzīst kaut kāda veida viendzimumu kopdzīvi, pat ja tā nav laulība. Piem. viendzimuma pāris, kas ir laulājies Spānijā bet pārceļas uz dzīvi Zviedrijā, iegūst tādu pašu statusu kā viendzimumu pāri, kas ir reģistrējuši savu kopdzīvi Zviedrijā. Savukārt tādās valstīs kā Latvija, kur netiek atzīta viendzimumu pāri kopdzīve nekādā formā, citu valstu laulības vai partnerattiecību reģistrācija netiek atzīta. Tomēr, neviens vēl šo ierobežojumu nav pārbaudījis tiesā. Nākamgad manai sievai jāpagarina uzturēšanās atļauja Latvijā, tad arī skatīsimies kas notiks kad lūgsim pagarinājumu uz tā pamata, ka viņa ir reģistrējusi savas partnerattiecības ar mani. Mūsu gadījumā labi ir tas, ka abas esam ES pilsones un, ka savas attiecības reģistrējām jau 1999.gadā. Šajā gadījumā, tātad, runa ir par tiesībām uz ģimenes apvienošanos. Būs interesanti dzirdēt ko teiks tiesa :)
Starp citu - par to musulmani un viņa daudzajām sievām. Nav izslēgts, ka Eiropas tiesas raudzītos uz šo situāciju mazliet iejūtīgāk piem. vīra nāves gadījumā - jo tiesa varētu uzskatīt par netaisnīgu, ka visa manta tiek pirmajai sievai, lai gan formāli tikai viņa skaitās laulāta. Šādos gadījumos tiek ņemts vērā tas, ka musulmaņiem ir savas tradīcijas un, ka visas sievas ir rēķinājušās ar zināmu juridisku kārtību. Tieši šādas situācijas padara starpt. privātās tiesības ļoti interesantas!