egils
|
23.07.2008. - 10:12:33
Bērna izmantošana tiešos seksuālos kontaktos vai iesaistīšana nodarbēs, lai pieaugušais saņemtu seksuālu stimulāciju vai apmierinājumu, ir seksuāla vardarbība pret bērnu. Tāpat par seksuālu vardarbību pret bērnu jāsauc arī bērna izmantošana pornogrāfijā vai iesaistīšana prostitūcijā, rupji, seksuāli pieskārieni garāmejot, izvarošana un incests. Tas nozīmē, ka visas tās ar seksualitāti saistītās darbības, ko bērns nesaprot vai kam nevar dot savu piekrišanu, ir bērna seksuāla izmantošana.
Statistika liecina, ka bērnus seksuāli visbiežāk izmanto vistuvāk esošie cilvēki — tēvi, brāļi, onkuļi, patēvi. Gadījumi, kad bērnus seksuālām vajadzībām izmanto pilnīgi svešinieki, ir salīdzinoši retāki. Statistikā atrodami arī dati, ka 92% gadījumu no incesta cieš meitenes un 97% varmāku ir vīrieši. Visbiežāk incests ir seksuālas attiecības starp meitām vai dēliem un tēviem/patēviem, retāk starp brāli un māsu. Visretāk sastopama incesta forma — starp mātēm un viņu bērniem.
Patiesībā incests ir tā pati seksuālā vardarbība tikai starp vienas ģimenes locekļiem, kas cietušajam rada papildu emocionālu slogu, jo stāstīt kādam, ka esi seksuāli izmantots ir grūti, bet daudz grūtāk runāt par kaut ko tādu, ja varmāka bijis paša ģimenes loceklis. Ģimenē notikusi seksuāla vardarbība ir ar daudz smagākām sekām nekā tāda, kas notikusi uz ielas.
Jāsaprot, ka bērns neizdomā un neizfantazē par seksuālam darbībām. Ja bērns stāsta, ka ir seksuāli izmantots, tad vai pats ir bijis upuris, vai arī redzējis seksuālas vardarbības aktu vai vardarbīgas seksuālas darbības ar citiem, un tas patiesībā nozīmē tikai to, ka viņš ir cietušais jebkurā gadījumā. Bieži ir gadījumi, kad bērns pēc vienas atklātības reizes var turpmāk noliegt notikušo. Kļūdaini būtu uzskatīt, ka tas notiek tāpēc, ka viņš būtu centies kādu apmelot. Lai gan profesionāļiem ir zināmi gadījumi, kad bērns ir apmelojis kādu pieaugušo, tam vienmēr ir kāds būtisks iemesls, kāpēc viņš tā rīkojies.
Parasti bērns noliedz notikušo, ja nejūtas pieaugušo saprasts vai uzklausīts, ja viņam radusies sajūta, ka atklātība apdraud viņa turpmāko drošību, ja varmāka ir pārliecinājis bērnu, ka tas var uzlabot viņu attiecības vai ka šāda veida seksuāla pieredze ir piemērota bērna izglītošanai. Daži iemesli, kāpēc bērns vēlāk noliedz notikušo, var būt arī bailes, ka viņu atšķirs no ģimenes vai ka šāda atklātība var to izjaukt. Turklāt visbiežāk bērns jūtas vainīgs par notikušo, ko nereti, iebiedējot bērnu, izmanto varmāka, iestāstot viņam, ka pats bērns bijis iniciators.
Tāpat būtiski ir saprast, ka bērns vai pusaudzis nav vardarbības provocētājs vai vainīgs par notikušo. Pat, ja bērns ir izjutis kaut kādu apmierinājumu, tas nenozīmē, ka viņš kaut daļēji ir atbildīgs par notikušo. Ja tomēr bērna vai pusaudža uzvedība ir ļoti seksualizēta, jādomā, kas tam ir par iemeslu.
Maldīgs ir priekšstats, ka seksuāla izmantošana un arī incests ir kaut kas tāds, kas sader kopā tikai ar nabadzību, alkoholismu, narkomāniju utt. Protams, ģimenes, kurās vecāki bērnus pietiekami nepieskata, ir riska grupā, tomēr tas nav noteicošais faktors. Tas notiek visos sociālajos slāņos, un seksuālie varmākas parasti ir «normāli» cilvēki, kuri dzīvo starp pārējiem. Viņus nevar diagnosticēt pēc kādiem ārējiem parametriem kā ļaundarus bērnu pasakās. Tāpat jāsaka, ka seksuāla vardarbība ne vienmēr notiek apreibinošo vielu iespaidā un ka varmāka obligāti pats ir bijis bērnībā izmantots. Tie var būt veicinoši faktori, bet ne obligāti.
Nereti ir gadījumi, kad bērni seksuālas izmantošanas brīdī, sevi sargājot, izmanto tādu aizsardzības mehānismu, kad domās «aizceļo» kaut kur prom, kas ļauj radīt ilūziju, ka notiekošais neattiecas uz viņu pašu. Šādas disociācijas vēlāk savā labā var izmanot varmāka, jo tas it kā apliecina, ka upuris nav pretojies.
Par vardarbību, jo vairāk seksuālu, sabiedrībā valda dažādi mīti. Dažus jau garāmejot minēju: upuris noliedz notikušo, ir bijis iniciators un provocētājs, aizsargājoties izmanto disociācijas. Pie mītiem noteikti vēl jāmin uzskats, ka seksuāla vardarbība un incests bērnu neietekmē nelabvēlīgi vai ka tas nav nelikumīgi, ja netiek lietots fizisks spēks. Par sekām, kas var notikt ar bērnu mazliet vēlāk, taču likumiskā puse ir tāda, ka tas ir krimināli sodāms nodarījums.
Nereti gadās dzirdēt viedokli, ka incests ir kaut kāds vienreizējs gadījums, kas neatkārtojas vai tas notiek tāpēc, ka sieva nevēlas intīmas attiecības ar savu partneri. Patiesībā vistuvāk esošie cilvēki ir «visizdevīgākajā» situācijā, lai bērnus par upuriem padarītu ilgstoši, un divu pieaugušu cilvēku seksuālās problēmas vai nesaskaņas nekādā gadījumā nevar būt par iemeslu vai attaisnojumu bērna seksuālai izmantošanai. Nevar pārmest mātei, ka viņa ir vainojama incestā, ja vien viņa pati nav varmāka.
Jau minēju, ka visbiežāk seksuālu vardarbību veic cilvēki, kuri dzīvo «normālu» dzīvi. Kā tad viņus pazīt? Kāpēc pieaugušie izmanto bērnus savu seksuālo tieksmju apmierināšanai?