lindaf
|
11.03.2008. - 18:37:51
Sveiciens diskusijas dalībniekiem!
Maza atkāpe neseno gadu vēsturē - 2005.g. notika pirmais "Rīgas praids". Tas izraisīja sabiedrības sašutumu, baznīcas nosodījumu un parādīja cik zems ir mūsu politiķu izpratnes līmenis par LGBT jautājumiem. Gājienā piedalījas ap 80 personu.
2006.g. notika pirmās "Draudzības dienas" - tas bija Mozaīkas pirmais mēginājums padarīt praidu par kaut ko mazliet vairāk par gājienu, piedāvajot mākslu, filmas, seminārus un politisko diskusiju, tādejādi veiciont cilvēku izpratni par mums. Gājiens tika aizliegts, mūs apmētāja ar mēsliem un policija nedarīja praktiski neko. Politiķi tomēr atnāca uz diskusiju, notikumi guva ļoti plašu rezonanci gan Latvijā, gan ārpus tās. Alternatīvajā gājienā viesnīcā Reval bija sanākuši ap 200 cilvēku.
2007.g. notika otrās "Draudzības dienas" - policija ar mums sadarbojās, gājiens notika Vērmanes dārzā aiz žoga. Piedalījās ap 700 cilvēku, vairums no Latvijas (saskaitījām apm. 250 ārvalstu viesus).
Politiķi atkal atnāca uz politisko diskusiju, šoreiz izsakot pieļāvumu, ka arī LGBT personām būtu nepieciešamas zināmas juridiskas un ekonomiskas tiesības (atskaitot LC/LPP).
Šogad plānojam gājienu izvest ielās, un rēķināmies ar vēl lielāku dalībnieku skaitu.
Starp Draudzības dienām ir noticis tas, ka esam uzvarējuši Augstākajā tiesā pret RD par gājiena aizliegumu 2006.g., Mozaīka ir publicējusi naida runas pētījumu par politiķu leksiku Saeimā un medijos, ir mainījusies vairums politiķu retorika (uz labo pusi), esam iesnieguši savus priekšlikumus dažādu normatīvo aktu (to starpā, KL) uzlabošanai, esam izveidojuši labu sadarbību ar citām nevalstiskām organizācijām, kuras darbojas cilvēktiesību jomā, esam tikušies ar Eiropas parlamenta deputātiem un citu valstu politiķiem, kas var likt spiedienu uz Latvijas kolēgiem, esam izdevuši informatīvus bukletus, snieguši ļoti daudz informācijas par LGBT jautājumiem presei, radio un TV, paši publicējuši rakstus... varētu turpināt šo sarakstu vēl un vēl.
Tas ko es gribu pateikt ir tas, ka a) nav tā, ka Mozaīka atdzīvojas vienu reizi gadā kad notiek DD, esam aktīvi visu laiku, tikai šīs aktivitātes nesasniedz citus kā tos, kurus tas tieši skar, vai kas lasa mūsu mājas lapu - savukārt DD pievērš visas sabiedrības uzmanību;
b) Es nevaru piekrist, ka gājiens neko nemaina, vajag tikai salīdzināt situāciju 2005.g. un 2007. gadā! Jā, bijām aiz žoga, bet bijām nosargāti, bijām daudzi un mūsu vēstījumi tika līdz medijiem.
Trīs gadi nav ilgs laiks, protams, ka vēl paies daudzi gadi pirms mēs varēsim justies kā pilnvērtīgi Latvijas iedzīvotāji, bet uzskatu, ka ejam pareizā virzienā. Varu to apgalvot gan spriežot no mūsu īsās vēstures, gan arī zinot, ka ļoti, ļoti līdzīga attīstības gaita notikusi visas valstīs kurās šodien LGBT personas bauda tādas pašas tiesības kā pārējie cilvēki. Visur ir bijušas sadursmes, neizpratne, nosodījums (arī no "savējiem") - visur ar katru gadu situācija tomēr ir uzlabojusies.
Piekrītu Grifam, ka būtu nepieciešams pamatīgs pētījums par to, cik Latvijā ir LGBT personu un kā viņi jūtas, kā dzīvo, ko vēlas. Tikai, lai šāds pētījums būtu pārliecinošs un pielietojams tas jāveic profesionāli, ar kādu sabiedriskās domas pētījumu institūta palīdzību. Turklāt jāizstrādā metodologija kā vispār atrast respondentus, jo, kā zināms, vairums Latvijā sēž dziļi skapī - savukārt aptaujāt tikai tos, kas iet pa klubiem vai piedalās gay.lv diskusijās nebūtu visai nopietni. Mozaīka par šādu pētījumu domā - tas ir labs piemērs tam, kam ir nepieciešama projektu nauda.
Tomēr, nevajag aizmirst, ka mums ir vārda un pulcēšanās brīvība, tamdēļ gājiena "būt vai nebūt" nav atkarīgs no kaut kāda balsojuma bet vienkārši no tā, vai ir vismaz viens cilvēks, kas vēlas šādu pasākumu rīkot. Savukārt tiem, kas to nevēlas, ir brīva izvēle nepiedalīties :)