kaadskautkur
|
16.07.2017. - 23:18:30
Darbs, alga, stabilitāte un mājoklis - jā, tās ir pamata vajadzības.
Bet pēc to sasniegšanas ne visiem iestājas "nirvāna" - laikam cilvēks ir tā veidots, ka vienmēr grib kaut ko vairāk. Un tad ir vairākas opcijas, kuras man patīk sagrupēt pēc IT pasaules analoga:
- scale out - kvantitatīvā attīstība, sasniegt vairāk tā paša kas jau ir, vairāk kustamā un nekustamā īpašuma utt.
- scale up - kvalitatīvā attīstība, sasniegt kaut ko jaunu, nebijušu gan personīgā mērogā, gan plašāk.
Bērnībā un jaunībā mums nekas nepieder un mēs esam kā baltas lapas, tāpēc dabiski sanāk scale-up.
Kad sākam pelnīt un izjūtam patstāvības garšu, tad sāk gribēties vairāk scale out.
Cilvēki, kuri tiešām saprot daudz no dzīves, turpina nepārtraukti kombinēt abus virzienus.
Tie, kas pārāk ieķeras pie scale up, var palikt nabagi un tāpēc daudzās jomās tas ierobežo viņu attīstības potenciālu. Radošie cilvēki, kas izjūt kaifu no došanas citiem, pat ja paši ir galīgi dimbā.
Savukārt, tie kas iestrēgst pie scale out, nemaz nav lohi, jo ir gudri un bagāti, taču paliek iekšēji sekli, un paši pat to neapzinās. Dabūjam tos lamājamos oligarhus, kurus nekas cits neinteresē, jo viņu "scale out" dod viņiem šķietami pietiekošu "pašrealizācijas" devu. Kruts auto, māja, skaistule sieva, bērni, un nepārtraukti reizinām visu ar X - "kas gan var būt labāks par šo"
Bet runājot ar šādu cilvēku, ir pretrunīgs iespaids. It kā cilvēkam ir sociālais statuss, uzpumpēta pašpārliecinātība, bet viņš vienkārši negrib iet dziļāk, tipiski aizsargājoties ar cinismu vai "ja es to nezinu, tad tas nav nekas vērtīgs un man to nemaz nav jāzina" - šādu teicienu gandrīz vai burtiski esmu dzirdējis no daudziem, it īpaši dažāda veida homo/kseno u.c. fobiem. Un pats stulbākais, ka šādiem cilvēkiem nez kāpēc vienmēr būs viedoklis par visu, arī par to, par ko viņi neko nezina. Jo nepaust nekādu viedokli būtu pārāk liels trieciens viņu uzpumētajam ego - viņiem ir jāturpina uzturēt sevi ilūzijā, ka zina
pietiekoši daudz par jebkuru tēmu.